Jak korzystać?
Obróć

Przybliż

Przesuń

Włącz/wyłącz teksturę

Pokaż wymiary

Zmierz odległość

Przesuń światło

Model 3d wykonany w ramach prac nad projektem: Ex oriente lux – modernizacja i umiędzynarodowienie badań nad dziedzictwem Polski wschodniej (NdS/543907/2021/202).

Zeskanowane skanerem: Zeiss Atos Q

Łyżeczka

Stanowisko:

Datowanie:

XII w.

Materiał:

poroże

Dane adm.:

gm. Tyszowce, pow. Tomaszów Lubelski, woj. lubelskie

Jest to tzw. zgłębnik służący do czyszczenia uszu. Sposób wykonania oraz zdobienie pozwala wyróżnić trzy partie. Część dolna zakończona jest wklęsłą, wąską szpatułką, na końcu delikatnie wygiętą ku górze. Część środkowa (trzon łyżeczki) jest pogrubiona w stosunku do części dolnej i zdobiona karbowaniem w formie rombów (zapewne miało to umożliwić pewniejszy chwyt przedmiotu). Część górna ma formę mocno stylizowanej, otwartej paszczy zwierzęcej (smoka?); kółko (odciśnięte stempelkiem?) z nakłuciem pośrodku uznać należy prawdopodobnie za oko bestii. Pośrodku części górnej znajduje się otwór umożliwiający zapewne zawieszanie przedmiotu. Wspomniane trzy części łyżeczki są wyraźnie wyodrębnione za pomocą dwustożkowatych zgrubień (podwójne między częścią dolną i środkową [tu dodatkowo między zgrubieniami widoczny jest rodzaj dysku] i pojedyncze między częścią środkową i górną).
Rogowe łyżeczki spotykamy dość często na terenie Rusi Kijowskiej, od Kijowa na południu (skąd pochodzi większa seria takich zabytków) po Nowogród na północy.
Pozyskany podczas prac wykopaliskowych w obrębie masywu wału grodziska w Czermnie (stan. 1), badania prowadzone w sezonie 2015.

Miejsce przechowywania:
Uniwersytecka Składnica Materiałów Archeologicznych (USMA), Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Nr. inw.: USMA, IZW/Cz/320/2015
Literatura

Wołoszyn M., Dzieńkowski T., Florkiewicz I.
2017 Przyczynek do studiów nad Grodami Czerwieńskimi. Rogowa łyżeczka z Czermna z badań wykopaliskowych w 2015 roku, [w:] M. Dzik, G. Śnieżko (red.), Fines testis temporum. Studia ofiarowane Profesor Elżbiecie Kowalczyk-Heyman w pięćdziesięciolecie pracy naukowej, Rzeszów, s. 367-378.

Dane do cytowania

Ex oriente lux... https://abcdziedzictwa.pl/skany-3d/lyzeczka/